PROGRAM REGIONALNY DLA KLAS I - III - SPOTKANIE Z KOLEKCJONERAMI

Kolejnym zadaniem związanym z realizacją "Programu Regionalnego dla Klas I - III" było spotkanie z nowomiejskimi kolekcjonerami. 3 marca 2008 roku na zaproszenie pani Marii Szymankiewicz przybyli do naszej szkoły panowie: Jarosław Piotrowski i Paweł Garbliński. Pan J. Piotrowski kolekcjonuje stare przedmioty, którymi kiedyś posługiwali się nasi dziadkowie i pradziadkowie. Natomiast pan P. Garbliński zajmuje się numizmatyką, czyli kolekcjonowaniem monet i banknotów. Numizmatyka jest jedną z nauk pomocniczych historii. Zajmuje się badaniem monet, banknotów i innych znaków pieniężnych pod względem historycznym, estetycznym i technicznym. Z przedmiotów, które przynieśli ze sobą goście powstała wystawa. Wśród eksponatów znalazły się monety, zdjęcia, sprzęt domowy (żelazka, młynki, porcelana), kolekcja lalek, płyty. Uczniowie oglądali i podziwiali również stare gazety, mapy, książki i znaczki pocztowe oraz zadawali panom ciekawe pytania, które dotyczyły prezentowanych przedmiotów. Dla dzieci z klas I - III była to kolejna ciekawa lekcja historii naszego regionu.