28 września 2017 roku w salce korekcyjnej Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim uczniowie klas V – VII uczestniczyli w spotkaniu  z panami: Adamem Kopiczyńskim i Andrzejem Sarnowskim. Goście społeczności uczniowskiej są członkami Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej i Stowarzyszenia Rota Tradycji Historii Ziemi Lubawskiej. Prelekcja i wystawa poświęcone były żołnierzom niezłomnym. Na spotkaniu wykorzystano materiały Instytutu Pamięci Narodowej dla Ciebie Polsko i Twojej Chwały, Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw oraz materiały ze zbiorów Towarzystwa i prywatnych. Goście wykorzystali również książkę Ewy Rzeszutko z Lidzbarka Welskiego „Niezłomni znad Welu, Brynicy, Wkry i Drwęcy”. Uczniowie obejrzeli dokumenty, mapy, zdjęcia. Dowiedzieli się o Ludziach niezłomnych – mieszkańcach Ziemi Lubawskiej, którzy bronili miejscową ludność przed bezprawiem. Żołnierze wyklęci działali w oddziałach ROAK i ZSZ w latach 1945-47 przeciwko narzuconej władzy.

« Cze   Paź »