III DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA

Dorosły Człowieku!!!

Kochasz dzieci, nie pal śmieci!!!

Jeśli nie dbasz o własne zdrowie,

to nie bądź obojętny, gdy chodzi o zdrowie

Twoich dzieci czy wnuków.

Dla nich wdychanie toksycznych pyłów

jest po prostu zabójcze!!!

14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza, który jest najważniejszym wydarzeniem kampanii "Nie trujcie", organizowanej od 2005 roku przez Fundację Ekologiczną Arka. Kampania prowadzona jest przeciwko spalaniu śmieci w domach. W tym roku aktywnie włączyliśmy się do walki o czyste powietrze i pod kierunkiem pani Małgorzaty Potomskiej zorganizowaliśmy obchody tego dnia w szkole. Na szkolnych korytarzach były rozmieszczone ciekawe informacje, dotyczące problemu segregowania odpadów, spalania ich w domowych piecach. Uczniowie klasy III b, którzy są członkami ekozespołu, rozdawali  w czasie przerw przygotowane przez siebie ulotki. Za pośrednictwem dzieci i młodzieży powinny one dotrzeć do jak najszerszego grona osób dorosłych. Społeczność uczniowska, nauczyciele, rodzice mogli obejrzeć galerię prac plastycznych. Pod kierunkiem pani Wiesławy Markowskiej został przeprowadzony wśród uczniów klas IV, V i VI konkurs plastyczny. Najlepsze prace zostaną wysłane na ogólnopolski konkurs "Nie śmiećcie, nie trujcie - segregujcie". Nauczyciele: Andrzej Domżalski i Jarosław Kamiński przeprowadzili w czasie lekcji przyrody pogadanki poświęcone kampanii "Nie trujcie". Szóstoklasiści pod kierunkiem polonistek: Mirosławy Nowakowskiej i Anity Leliwy w imieniu dzieci redagowali listy do dorosłych. W swoich pracach starali się przekonać osoby dorosłe, że spalanie odpadów w domowych paleniskach powoduje ogromne zanieczyszczanie powietrza. Najciekawsze listy zostały wyeksponowane i odczytane. Tego dnia w czasie wszystkich przerw działało Eko-radio. Przekazywało ono informacje związane z Dniem Czystego Powietrza oraz umilało nam czas, nadając piosenki ekologiczne. Ekologiczny program szkolnego radia opracowała pani Małgorzata Potomska, która była inicjatorem całej akcji. Kampania miała charakter propagandowy, organizatorom chodziło o dotarcie do szerokiego grona osób dorosłych. W związku z tym w szkole gościła telewizja kablowa Eltronik. Informacje związane z omawianymi problemami przekazano Gazecie Nowomiejskiej.