ZADUSZKI U ŚW. TOMASZA

"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"

W Zaduszki wspominamy tych, którzy odeszli z tego świata. Polscy katolicy modlą się za wszystkich wiernych zmarłych, odwiedzają cmentarze, zapalają świeczki, znicze na grobach zmarłych, składają kwiaty, wieńce i inne ozdoby, które są symbolem pamięci o tychże zmarłych. 2 listopada 2011 roku o godzinie 17.00 w najpiękniejszej, największej i najbardziej akustycznej "sali koncertowej" w Nowym Mieście Lubawskim odbył się niecodzienny występ. Tego świątecznego dnia Bazylika pod wezwaniem Św. Tomasza Apostoła gościła młodych artystów. Organizatorem godzinnego koncertu był Zespół Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim. Do świątyni przybyli mieszkańcy miasta, uczniowie, władze z Burmistrzem Nowego Miasta Lubawskiego panem Józefem Blankiem, dyrektorzy placówek oświatowych. Koncert poprzedziło ustawienie przez uczniów krzyża z palących się zniczy w głównej nawie Bazyliki. Zgromadzonych w kościele powitała Wicedyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia pani Maria Artiemiew. Następnie głos zabrał kustosz nowomiejskiej Bazyliki Ksiądz Kanonik Zbigniew Markowski. Licznie przybyła na koncert publiczność wysłuchała montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim. Usłyszeliśmy utwory poetyckie deklamowane przez Oliwię Opasik oraz Wiktorię Tybuszewską z klasy V a. Piękne pieśni w wykonaniu Jakuba Rochewicza z klasy V a, Oliwi Olęckiej z klasy VI b oraz Marty Pełki z klasy VI c były prawdziwą ucztą dla słuchających. Soliści zaśpiewali następujące utwory: "Na drugi brzeg", "List", "Nie można żyć bez światła", "List do Boga". Montaż słowno-muzyczny przygotowały panie Magdalena Domżalska i Sylwia Cieszyńska. Z kolei uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I Stopnia w Nowym Mieście Lubawskim zaprezentowali piękne i wzruszające utwory w wersji instrumentalnej. Przed nowomiejską publicznością wystąpili nauczyciele: pani Maria Artiemiew (fortepian) i pan Jacek Wróblewski (klarnet) w utworze F.  Schuberta "Ave Maria", pani Magdalena Sławińska (flet) i pani Natalia Mróz (fortepian) w II części Koncertu fletowego Carla Reinecka. Uczniowie Anna Przybylska wykonała utwór T. Stachaka "Nad strumieniem", Kacper Kłosowski – Balladę Carla Baermanna, Marta Zacharska utwór T. Stachaka "Spacer z głową w chmurach". Pan Jacek Wróblewski z uczennicą Magdaleną Kaczyńską wykonali Arię Eugeniusza Bozzy. W koncercie wziął udział również chór "Cantamus", działający przy Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim. W wykonaniu chóru pod batutą pani Iwony Mrozińskiej usłyszeliśmy trzy przepiękne, przepełnione zadumą utwory. Na zakończenie koncertu wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Organizator – Zespół Szkół Podstawowej i Muzycznej ma nadzieję, że Zaduszki u Św. Tomasza będą cykliczną imprezą kulturalną w Nowym Mieście Lubawskim.