PROGRAM REGIONALNY "TU JEST MOJE MIEJSCE" - WYCIECZKA DO WELSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

19 maja 2012 roku uczniowie klasy II a wraz z paniami Marią Szymankiewicz i Izabelą Kamińską udali się na wycieczkę do Welskiego Parku Krajobrazowego. Wyjazd został zorganizowany przez pana Krzysztofa Puwalskiego z Wydziału Rolnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim przy współudziale pana Józefa Świątkowskiego - Komendanta Państwowej Straży Rybackiej w Nowym Mieście Lubawskim. Celem wycieczki było przybliżenie dzieciom piękna ojczystej przyrody, poszerzenie wiedzy przyrodniczej, ekologicznej i historycznej. W Jeleniu drugoklasiści spotkali się z panem Krzysztofem Wittgrodtem – pracownikiem Welskiego Parku Krajobrazowego. Dzieci oglądały ekspozycję różnych budek lęgowych z objaśnieniami, zdjęciami i nazwą ptaka, dla którego dana budka jest przeznaczona. Z kolei w muzeum etnograficznym uczniowie podziwiali przedmioty i narzędzia, które dawniej służyły ludziom (żelazka, lampy naftowe, gofrownice, kołowrotki, warsztat tkacki, stare ławki, kałamarze, stalówki, obsadki, tabliczki do pisania, narzędzia rolnicze). Dzieci obejrzały prezentacją multimedialną "Welski Park Krajobrazowy". Na terenie parku pracuje pięć osób, które troszczą się o dziedzictwo kulturowe rejonu, organizują wystawy tematyczne, zajęcia dydaktyczne  w parku i w szkołach, prowadzą edukację przyrodniczą, a przede wszystkim troszczą się o powierzony im teren. W muzeum przyrody drugoklasiści oglądali wiele okazów zwierząt, z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowiadań pana Krzysztofa. Nie obyło się bez konkursu wiedzy i nagród (przewodniki, mapy turystyczne). Na zakończenie wycieczki było ognisko i wspólne zabawy.