EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

Na krótkie dystanse wybierz inne ogumienie.

Oszczędź sobie i środowisku.

Spalaj kalorie a nie benzynę.

Zamień samochód na rower.

To niektóre hasła towarzyszące Europejskiemu Dniu bez Samochodu, do którego przystąpili również uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim. 22 września 2010 roku na teren szkoły nie mogły wjechać żadne samochody, a parkingi przeznaczone były wyłącznie dla rowerów. W związku z akcją przeprowadzono konkurs plastyczny, który oceniło jury w składzie: pani Magdalena Domżalska, pani Maria Piskorska i pani Mirosława Nowakowska. I miejsce zajął Jakub Rochewicz z klasy IV a, II miejsce zdobył Błażej Jankowski również z klasy IV a, na III miejscu uplasował się Kacper Zawacki z klasy V a. Wyróżnienia otrzymały: Natalia Robaczewska, Sandra Peter i Wanesa Podwojewska. Nauczyciel plastyki pani Magdalena Domżalska z wyróżnionych prac zorganizowała wystawę. Obejrzeć ją mogli uczniowie, nauczyciele i wszyscy odwiedzający naszą placówkę. Odbyły się również dwie wycieczki rowerowe, w których wzięło udział 50 uczniów oraz 6 nauczycieli-opiekunów. Koordynatorem wycieczek był pan Dawid Derkowski – nauczyciel wychowania fizycznego. Krótsza i łatwiejsza trasa z Nowego Miasta do Kurzętnika biegła nową ścieżką rowerową. Uczestnicy tej wyprawy zatrzymali się w Kurzętniku, gdzie zwiedzili nowy amfiteatr i drogę krzyżową. Ambitniejsi rowerzyści pod opieką nauczycieli udali się do Nielbarka i Kaługi. Przyrodniczo-ekologiczna trasa liczyła 22 kilometry. Uczniowie oglądali zalewiska i żwirowiska.  Dzień bez Samochodu  to promocja zdrowego stylu życia oraz kształcenie postaw ekologicznych wśród dzieci i dorosłych. Wszyscy uczestnicy wycieczek  byli bardzo zadowoleni i już czekają na kolejne rowerowe wypady.