SPEKTAKL NARODOWEGO TEATRU EDUKACJI "TEATRALNE ABC"

Teatr

to jest takie miejsce,

w którym mocniej bije serce.

Jeszcze nim się rozpocznie przedstawienie,

panuje wielki ruch na scenie:

jedni budują dekoracje,

drudzy wnoszą rekwizyty (...)

A potem, zanim podniesie się kurtyna,

serce aktora prędzej bić zaczyna. (...)

13 maja 2010 roku uczniowie klas IV – VI pod opieką pań polonistek: Katarzyny Gross-Nowińskiej, Anity Leliwy i Mirosławy Nowakowskiej pojechali do Brodnicy, aby na scenie Brodnickiego Domu Kultury obejrzeć sztukę Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia „Teatralne ABC”. Spektakl przekazał uczniom wiedzę na temat historii teatru, pokazał jego formy, zaplecze, odsłonił tajniki gry aktorskiej. Zamierzeniem twórców było przedstawienie różnych sposobów przenoszenia sztuki na scenę. W dialogach pojawiła się fachowa terminologia: reżyser, obsada, inscenizacja, dubler, epizod, dykcja, mimika, gest, interpretacja itp. Uczniowie zobaczyli na scenie lalki: jawajkę i kukłę. Tematem przedstawienia była historia młodego urwisa, który nie potrafił zachować się w teatrze, przeszkadzał aktorom i widzom, lekceważył wszelkie prośby i uwagi, więc został ukarany i zatrzymany na scenie. Dzięki magii miejsca, w którym się znalazł, spotkał znane z historii teatru i baśni postacie. Ich opowieści i przygody, w zadziwiający sposób, odwołały się do zachowań chłopca. Nasz bohater zauroczony różnorodnością i wyjątkowością miejsca, zaczął doceniać ciężką pracę ludzi teatru, poznał sztukę aktorską, stał się mądrzejszy i pokorniejszy. Mamy nadzieję, że czas spędzony w teatrze nie był dla uczniów czasem straconym.