Z WIZYTĄ W SĄDZIE REJONOWYM W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

W czwartek 20 maja 2010 roku uczniowie klasy VI b Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Gross-Nowińską udali się do Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim. W gmachu sądu uczniów powitał Prokurator Rejonowy pan B. Bączek. Szóstoklasiści poznali budynek, zadania służbowe i obowiązki wszystkich pracowników sądu. Pan B. Bączek pokazał i omówił Kodeks Postępowania Karnego. Młodzież oglądała, a nawet przymierzała togi sędziowskie. Następnie odbyła się zaimprowizowana rozprawa, uczniowie wcielili się w role sędziego, ławników, prokuratora, adwokata, oskarżonego i świadków. Przedmiotem rozprawy był skradziony rower. Szóstoklasiści w gmachu sądu w sposób praktyczny i bardzo ciekawy zrealizowali lekcję języka polskiego, na której redagowali mowy oskarżyciela, obrońcy, uczyli się argumentować i wysuwać wnioski.