MIKOŁAJKI

Już 4 grudnia odwiedził Szkołę Podstawową Nr 2 święty Mikołaj. Mikołaj jest najbardziej zapracowanym świętym. Z ostatnich doniesień wynika, że pojawia się w okresie świątecznym w różnych krajach. Zazwyczaj nosi czerwony strój, który przypomina szatę biskupią. Zwykle towarzyszą mu anioł, diabeł i inne postacie tajemniczego pochodzenia. Po świecie porusza się różnymi środkami lokomocji. Jeśli nie chodzi na piechotę, to jeździ saniami zaprzężonymi w renifery, na białym koniu lub osiołku. Chociaż św. Mikołaj ma już 1700 lat, idzie z "duchem czasu" i wsiada nawet do samolotu. Do niektórych krajów przypływa na statku. W 1939 roku zatrudnił do swojego zaprzęgu Rudolfa - renifera z czerwonym nosem, aby ten swoim ogromnym nochalem oświecał drogę do dzieci. Do naszej szkoły Mikołaj przybył na piechotę w towarzystwie elfów. Odwiedził wszystkie klasy, a swoje nadejście sygnalizował dźwiękiem dzwoneczka. Uczniowie otrzymali słodycze, które przygotowała dla nich Rada Rodziców. W starszych klasach zabawa mikołajkowa polegała na wykonaniu i wręczeniu słodkich paczuszek koleżankom i kolegom. Święty Mikołaj uruchomił na świecie wiele urzędów pocztowych, poprzez które można się z nim skontaktować. Podajemy adres św. Mikołaja w Finlandii.

JOULUMAA

SANTA CLAUS POST OFFICE